Powołanie likwidatora w spółce komandytowej w likwidacji
Wraz z podjęciem decyzji o likwidacji danego podmiotu wspólnicy spółki komandytowej muszę wybrać skład w który będzie wchodził likwidator spółki, czyli osoba odpowiedzialna za sukcesywne dokończenie wszystkich spraw związanych z działalnością spółki.
Kto może zostać likwidatorem w spółce komandytowej ?
Liczba osób pełniących funkcję likwidatorów w spółce może być dowolna. Zależny jest od tego sposób reprezentacji spółki podczas procesu likwidacyjnego. W przypadku powołania kilku likwidatorów, uprawnieni do reprezentacji są wszyscy likwidatorzy łącznie, chyba że wspólnicy lub ewentualnie właściwy siedzibą spółki sąd rejestrowy, który powołał danych likwidatorów zdecydował w inny sposób.
W jaki sposób powołać likwidatora w spółce komandytowej ?
Likwidator zostaje powołany przez wspólników w drodze uchwały, która jest podejmowana większością głosów. Likwidatorzy powinni stosować się do uchwał wspólników. W sytuacji gdy likwidatorów wyznaczył sąd, mają oni obowiązek stosować się do jednomyślnych uchwał powziętych przez wspólników.
Czy likwidator jest wynagradzany za pełnienie swojej funkcji ?
Likwidatorów i wspólników spółki łączy stosunek cywilnoprawny. W przypadku gdy likwidatorzy nie są wspólnikami ich wynagrodzenie za wykonywane przez nich czynności w ramach postępowania likwidacyjnego szczegółowo opisują przepisy Kodeksu Cywilnego a dokładniej przepisy dotyczące zlecenia – art 735 k.c. : „ Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie”.
W trakcie przeprowadzania procesu likwidacyjnego dla spółki komandytowej często możemy napotkać na wątpliwości dotyczące tego czy funkcje likwidatora spółki komandytowej mogą pełnić komandytariusze. Według art. 117 i 118 k.s.h. to komplementariusze reprezentują spółkę, a komandytariusze mogą ją jedynie reprezentować jako pełnomocnicy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych(U. 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.);
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93)